Većina digitalnih platformi za dostavu hrane i prevoza u Srbiji, među kojima su „Volt”, „Glovo”, „Kargo” i „Uradi – zaradi”, može da dokaže da njihovi radnici zarađuju najmanje minimalnu zaradu nakon odbitka troškova, radeći jednak broj sati kao tokom punog radnog vremena.
Dve od četiri analizirane platforme („Volt” i „Glovo”) dokumentovale su korake koji se odnose na zaštitu radnika od specifičnih rizika na radnom mestu, a takođe i da je radnicima obezbeđena zdravstvena i bezbednosna oprema. Samo je „Uradi – zaradi” pružila dokaze o postojanju jasnih uslova ugovora koji su radnicima dostupni u svakom trenutku.
Ipak, nije bilo dokaza da ijedna od četiri platforme obezbeđuju slobodu udruživanja ili kolektivnog izražavanja volje radnika, pokazalo je najnovije istraživanje „Standardi rada u platformskoj ekonomiji”, koje rangira platforme prema pet principa dostojanstvenog rada, u okviru projekta „Fairwork”, u saradnji sa Centrom za istraživanje javnih politika.
Najbolje ocenjene platforme dobile su četiri poena („Volt” i „Uradi – zaradi”), jedna je dobila tri poena („Glovo”), dok jedina platforma za prevoz putnika – „Kargo” – nije ostvarila nijedan poen. Platforme su rangirane na skali od nula do 10 poena.
Branka Anđelković, koosnivačica i programska direktorka Centra za istraživanje javnih politika, podseća da je reč o prvoj studiji ove vrste u Srbiji, koja ocenjuje platforme na osnovu standarda dostojanstvenog rada, kao što su plate, bezbednost na radu, ugovori, upravljačka praksa platformi i organizovanje radnika.
– Cilj je bio da ocenimo kako platforme postupaju prema svojim radnicima. Ovakav pristup u ocenjivanju predstavlja koristan vodič i za regulatore i za kupce koji koriste ove platforme. Većina platformi je, na primer, mogla da dokaže da njihovi radnici zarađuju najmanje minimalnu zaradu nakon odbitka troškova i radeći regularnu radnu nedelju. S druge strane, ugovori s radnicima su uglavnom opsena – napomenula je ona.
Ipak, pandemija je podstakla rast digitalnih platformi za dostavu hrane i prevoza, koje su upravo na ovom talasu dobile na popularnosti i postale široko korišćene. Istovremeno, u trenutku kada su mnogi izgubili posao, platforme su postale atraktivno mesto za rad.